Jak vybrat vak a nosítko pro dítě?

Pomůcek k nošení dětí najdete na trhu hned několik, můžete vybírat mezi klokankou, baby vakem, šátkem, ergonomickým nosítkem nebo krosničkou. Jednotlivé typy se liší nosností, cenou i pohodlím během nošení a usazování dítěte. Každý model se hodí k jinému účelu. Některý slouží ke krátkodobému poponášení miminka spíše doma, s jiným můžete vyrazit i na několikadenní trek. Seznamte se se všemi variantami a vyberte si takovou, která nejlépe vystihuje vaše požadavky.

Šátky jsou ideální volbou pro nejmenší děti

S čím začít

Věk a velikost dítěte

Než začnete zkoumat jednotlivé modely, ujasněte si, jak dlouho a jak staré dítě chcete nosit. Pokud se chystáte miminko již v prvních měsících života ukládat do ergonomického nosítka, pořiďte si k němu vložku pro novorozence, která dodá dítěti potřebnou oporu. Miminka ještě sama neudrží hlavičku a ani nejsou dostatečně velká, aby jim nosítko bez vložky vyhovovalo. Pokud plánujete nosit dítě co nejdéle to bude možné, zvolte rostoucí variantu. Ta nabízí velkou variabilitu nastavení, které vyhovuje dětem až do dosažení hraniční nosnosti cca 20 kg.

Četnost užívání

Pro časté a dlouhodobé nošení dítěte se zaměřte na kvalitní modely, jež jsou ergonomicky dobře řešené jak pro dítě, tak rodiče. V ideálním případě by měla být váha dítěte rovnoměrně rozprostřená mezi obě ramena. Na dlouhodobé používání se tudíž moc nehodí babyvaky na jedno rameno ani klokanky, kde dítěti visí nohy dolů. Naopak vhodnější volbou pro časté používání jsou šátky a ergonomická nosítka.

Typy vaků a nosítek

Ergonomická nosítka

Ergonomická nosítka se na první pohled podobají klokankám, kde dítě rovněž sedí čelem k nosiči. Ze zdravotního hlediska však jednoznačně vítězí nosítka, protože podporují přirozenou polohu nohou a kyčlí. Děti mají v nosítku zakulacená záda a zadeček níže než kolena. Nohy jsou tvarované do písmene M (poloha žabky), díky kterému je zajištěn správný vývoj kyčlí. Pro nošení menších dětí je vhodné přidat do nosítka novorozeneckou vložku a zaměřit se na modely s opěrkou hlavy, kterou využijete i u větších dětí. Nosítka jsou oblíbená především pro své jednoduché použití, kdy dítě pouze vložíte do polstrované konstrukce.

Noste své děti dobře a podpořte tak jeho správný fyziologický vývoj

Šátky

Pro novorozence se nejvíce hodí šátky na nošení, které lze díky variabilitě úvazu používat až do 3 let. Upevnění dítěte si žádá určitou zručnost a trénink. Nakonec si však vázání dokáže osvojit s trochou trpělivosti každý. Šátky jsou speciální dlouhé pásy látky tkané tak, aby byly pevné a zároveň pružné ve všech směrech. Na trhu najdete modely z čisté bavlny, s příměsí bambusu, vlny nebo s hedvábím. Důvodem, proč si tolik maminek pochvaluje nošení dítěte v šátku, je pohodlné a diskrétní kojení, skladnost šátku a i fakt, že pevné obepnutí beder má příznivý vliv na poporodní zavinování dělohy.

Šátky pečlivě dotahujte, aby úvaz během pohybu nepovolil. Miminko noste čelem k sobě a dbejte na to, aby mělo vždy dostatečný přísun vzduchu.

Klokanky

Také označovány jako visítka se klokanky používají spíše pro krátkodobé nošení. Oproti nosítkům totiž dítěti nožičky z klokanky visí, z toho důvodu jsou tyto modely často terčem kritiky pro nesprávnou oporu zad. Děti se také většinou nosí zády k mamince, což nemusí být vhodným řešením pro nejmenší miminka, které by mohly přílišné podněty z okolního světa rozrušit. Důležitým bezpečnostním prvkem jsou nastavitelné kruhové otvory na nohy zabraňujíci vypadnutí dítěte.

Babyvaky

Látkovým nosítkům, která tvarem připomínají tašky přes rameno, se říká babyvak. Jeho výhodou je rychlé nasazení a uložení miminka. Ve srovnání se šátkem nemusíte řešit složitý úvaz, na druhou stranu ale musíte miminko neustále přidržovat při předklánění a jiných pohybech, během nichž by mohlo dítě vypadnout. Váha miminka bude nositele zatěžovat jen na jednom rameni, což značně snižuje komfort při nošení. Z toho důvodu se babyvak pořizuje spíše pro krátkodobé uložení malých a lehkých dětí.

Krosny

Aktivní rodiče jistě potěší možnost nošení dětí také během náročnějších výletů. K tomu účelu slouží bytelné krosny s pevnou konstrukcí. Děti zhruba od 7 do 36 měsíců jsou nošeny na zádech a užívají si dostatek výhledu. U krosničky hraje důležitou roli výbava a příslušenství, jež zpříjemní dítěti pobyt v krosně a vám její nošení. Základem jsou nastavitelné pásy (bederní, ramenní), měkké a prodyšné polstrování a ergonomicky tvarovaný zádový systém. Při odložení krosny oceníte stabilizační opěrky, které krosničku udrží i s dítětem ve svislé poloze, když ji položíte na zem a chcete si odpočinout.

Důležité parametry

Rozměry

Rozměry závisí na typu nosítka. Krosny dosahují přibližně 60 × 25 × 35 cm. Délka šátku se nejčastěji pohybuje mezi 4,2 –4,7 m. Při výběru vhodné délky šátku berte v potaz vaši výšku. Vezměte si dlouhý provázek, uchopte ho uprostřed oběma rukama, zvedněte jej nad hlavu a rozpažte na šířku ramen. Ideální délka je taková, kdy asi 20–30 centimetrů na každé straně šátku leží na zemi. Pro ženy s konfekční velikostí EU 38–42 jsou vhodné šátky o délce 4,7 m. Pokud se do nošení dítěte zapojí víc lidí, volte délku podle nejvyššího z nich. Níže naleznete tabulku velikostí šátku v závislosti na velikosti nositele.

Délka šátku Konfekční velikost nositele Udávaná velikost šátku
4,2 m 36 5
4,7 m 38–42 6
5,2 m 44–48 7
5,8 m 50 8

Gramáž

Hodnotu gramáže zohledňujete především u šátku. Gramáž udává, kolik váží m2 látky, ze které je šátek ušit. Tato hodnota poté vypovídá o celkové odolnosti materiálu. Obecně lze říci, že šátky o gramáži 230 g/m2 budou vhodnější pro novorozence, univerzální provedení dosahuje přibližně 260 g/m2 a pro starší děti je třeba pořídit nejsilnější látky o 300 g/m2. Takové jsou vhodné i pro děti vážící nad 10 kg.

Gramáž materiálu vypovídá o jeho nosnosti i odolnosti

Hmotnost

Tak jako je u šátků vypovídající gramáž, při výběru nosítek vás bude spíše zajímat celková hmotnost výrobku. Lehké nosítko pro vás bude pochopitelně pohodlnější, zato může být konstruované na nižší nosnost. Látková ergonomická nosítka váží zhruba 0,5–1 kg. Vedle toho se hmotnost krosniček může vyšplhat i přes 4 kg, což může být vzhledem k jejich použití (v horách a outdoorových túrách) značně problematické.

Nosnost

Důležitým parametrem při výběru je nosnost, která do značné míry ovlivňuje dobu použitelnosti nosítka. Nejvyšší nosnost nabízí klokanky, ergonomická nosítka a krosničky. Ty jsou často schopné unést 22 kg a více. Běžnější je ale nosnost mezi 15 a 20 kg. U šátků hodnota klesá většinou pod 15 kg. Již ze své podstaty jsou totiž vhodnější pro malé děti, a navíc nošení i více než 7 kg v šátku je pro maminky značně vyčerpávající.

Nikdy nepřekračujte doporučenou nosnost vaku.

Na co se zaměřit

Ergonomie a pohodlí

Patrně nejdůležitějším parametrem výběru budou ergonomické prvky a konstrukční vychytávky, z nichž k těm hlavním řadíme popruhy, bederní pás, polstrování a opěrku hlavy. Pro váš komfort platí při výběru podobná pravidla jako u nákupu batohu, zaměřte se na perforování, polstrování a hlavně na možnost nastavení popruhu.

Bederní pás a popruhy

Pro pohodlí rodiče bude šířka a vykrojení bederního pásu s popruhy stěžejní. Bederní pás by měl být co nejširší a ideálně vykrojený tak, aby se na něm váha příjemně rozložila a pás se nijak nepřetáčel. Drobnější maminky si mohou vystačit s úzkým pásem, pokud však mají silnější dítě, stejně nakonec rády přesedlají na široké bederní provedení.

Polstrování

Pohodlí miminka určuje především měkké polstrování, příjemná látka a prodyšnost. Dítě by se nemělo v nosítku zapařovat a potit. Ramenní popruhy by měly být dostatečně vyztužené, aby vás během nošení nikde netlačily nebo neškrábaly.

Zádová opěrka

Z fyziologického hlediska je důležité správné prohnutí zad a postavení nohou. To umožní kvalitní zádová ideálně vyztužená opěrka. Nožičky dítěte budou díky ní při čelním pohledu připomínat písmeno M, což v praxi znamená, že jsou kolena výš než zadeček. Dítě by mělo být podepřené od kolenní jamky po kolenní jamku, aby veškerá jeho váha nespočívala mezi nožičkama. Záda mají být zakulacená do tvaru písmene C.

Opěrka hlavy

Kromě podpory těžké hlavičky během spánku slouží opěrka zároveň jako ochrana před nepříznivým počasím. Některé kapuce jsou nedílnou součástí nosítka, jiné mohou být odepínací a ve chvíli, kdy je nepoužíváte, se dají uložit do kapsičky na bederním páse.

Nožičky děťátka by měly být v poloze žabičky, tedy do písmene M

Materiál

Použitý materiál vás bude zajímat především z pohledu údržby a čištění. Obecně platí, že vnější materiál má být prodyšný, odolný vůči poškození a snadno čistitelný. Vnitřní polstrování by mělo být měkké a příjemné na dotek. Ideální je, s výjimkou šátků, kombinace různých materiálů. Všechny přezky, knoflíky, zipy a popruhy by měly být kryté nebo jinak chráněné tak, aby vás a miminko nikde netlačily.

  • Bavlna – příjemná na dotek, vhodná do každého ročního období, v podobě šátku je ideální pro začátečníky, protože se dobře váže
  • Len – vhodná volba na léto, kdy jsou lněné šátky a nosítka příjemně prodyšná, vynikají vysokou nosností a pevností, ze začátku mohou být hrubší, což se ale časem změní
  • Hedvábí – častěji příměsový materiál dodávající vaku vyšší nosnost, v šátkovém provedení není vhodný pro začátečníky, protože lehce klouže
  • Vlna – oproti lnu mnohem měkčí provedení ideální do zimy, také v létě však dobře odvádí teplo, jejich výhodou je velká nosnost a příjemné pružení
  • Bambus – podobně jako len je bambusová viskóza vhodnější na léto, kdy dobře odvádí pot, reguluje teplotu a zajistí vynikající prodyšnost

Design

Design a barevné provedení je při výběru příjemným bonusem, nikdy by ale neměly být tím hlavním, co rozhodne. Na trhu najdete velký výběr materiálů, barev a vzorů od minimalistických, nenápadných modelů v béžové, šedé a modré barvě až po extravagantní obrázkové modely.

Funkce a možnosti

Šátky jsou oblíbené pro svou jednoduchost a nenáročnou údržbu. Z toho důvodu na nich není třeba nic vylepšovat a doplňovat je o další příslušenství. Oproti tomu propracovanější nosítka nebo krosničky vyžadují vyšší funkčnost v závislosti na způsobu používání a pokročilé ergonomické prvky. Mezi ty nejčastější a nejžádanější patří:

  • Rostoucí nosítka – vyznačují se variabilitou nastavení výšky, šířky zádové opěrky v oblasti zadečku a nožiček tak, aby rostoucí dítě stále mělo nohy v poloze písmene M.
  • Polohování – rodiče ocení nastavení všech nosných i bezpečnostních popruhů tak, aby vyhovovaly i při delším nošení. Díky regulaci délky ramenních popruhů můžete u některých modelů dítě i diskrétně nakojit přímo v nosítku.
  • Opěrka na nohy – pro dítě jsou vhodné nastavitelné podpory na nohy. Po delším sezení se dětem bez podpory chodidel špatně prokrvují dolní končetiny. Opěrky jsou vhodným doplňkem především u krosniček, kde se předpokládá, že dítě bude sedět delší dobu.
  • Stříška – k ochraně miminka před sluncem, větrem a deštěm se hodí rozložitelná stříška. U kvalitně zpracovaných modelů najdete stříšku s bočními stínítky, která ještě zvýší stupeň ochrany.
  • Kapsičky na drobnosti – užívání nosítka a hlavně krosny zpříjemní promyšlený systém kapes a poutek, do nichž si můžete uložit věci, které potřebujete mít při ruce. Větší úložný prostor požadujte u krosny. V případě, že chcete vyrazit s dítětem na výlet sami, bude se vám hodit místo, kam si uložíte vodu, jídlo a třeba náhradní oblečení.
  • Pláštěnka – praktický doplněk především krosen, který může být schován v bederním pásu.
Praktické popruhy a variabilita nastavení zpříjemní každodenní nošení

Nejčastější dotazy

Jak správně dítě nosit

Pozici dítěte v nosítku a také samotné nosítko byste měli přizpůsobit věku dítěte. Jak bylo řečeno výše, miminko má mít při čelním pohledu nohy ve tvaru M, v němž je zadeček níž než kolena. Základem pro správné usazení dítěte je také podsazená pánev, díky níž budou kyčle, hlavička i páteř ve správné poloze. Záda mají být zakulacená ve tvaru písmene C. U spících dětí a kojenců do 4 měsíců zajistěte hlavičku samotným šátkem nebo kapuckou.

Dítě potřebuje být během dne i v jiných pozicích, a proto ho nenuťte v nosítku setrvávat dlouhé hodiny.

Důležitým aspektem pohodlného nošení je také správné oblečení. Rodič a dítě se zahřívají navzájem, takže oblečení je většinou potřeba o něco méně než obvykle. Miminko by mělo být dobře oblečené především na nohou, které mu visí ven z nosítka. Ideální jsou body, tepláčky, punčochy, ponožky a botičky. Pokud se nechcete nosítka vzdávat ani v zimě nebo ve špatném počasí, pořiďte si nosicí bundu, do níž se pohodlně vejde dítě i s nosítkem.

Jak uvázat šátek

Pokud sáhnete po šátku na nošení dětí a budete takzvaně šátkovat, musíte se naučit, jak ho správně uvázat. Nejrychlejší a nejbezpečnější variantou, jak se úvazy naučit, je návštěva kurzu, kde vás seznámí se základními technikami. Základem správného úvazu je pevnost. Dítě se v pevnějším sevření cítí bezpečně a vy jako nosič získáte větší stabilitu. Dítě otočte čelem k sobě. Šátek by měl dítě obepínat od jedné podkolenní jamky ke druhé. Úvaz postupně měňte podle věku dítěte.

Kolik existuje typů úvazů

Možností úvazů existuje spousta. Obecně je lepší zaměřit se na úvazy určené pro daný věk dítěte. Novorozenci by měly být mamince co nejblíže, zatímco starší děti již můžete nosit i na zádech.

Konkrétní úvaz vybírejte hlavně podle věku dítěte
  • Úvaz pro novorozence: oblíbený úvaz pro tuto věkovou kategorii se nazývá kolébka a bezpečně podpírá hlavičku miminka. Při úvazu si šátek přehodíte dozadu přes ramena. Za zády ho překřížíte a oba konce zauzlujete na břiše. V přední části šátku vám vznikne kapsa, která se dá roztáhnout do šířky. Miminko do ní uložíte bříškem nahoru. Horní okraj šátku si přetáhnete od krku přes rameno. Přečnívající část založíte u hlavy miminka.
  • Pro děti od tří měsíců: ideální volbou bude tzv. kříž s kapsou. Ten uvážete tak, že střed šátku rozprostřete přes břicho, konce šátku přehodíte dozadu a překřížíte. Konce přetáhnete přes ramena zpátky dopředu, kam do vzniklé kapsy opatrně vložíte dítě. Jemně mu podsadíte pánev a konce šátku protáhnete pod zadečkem a nohama. Na závěr uvážete oba konce za zády.
  • Starší děti: větší děti již můžete nosit i na zádech. Při úvazu je nutná kooperace dítěte. Postavte dítě na židli, přehoďte mu šátek přes zadeček, otočte se k němu zády a posaďte se před něj. Dítě vás obejme kolem krku, vy si přetáhnete konce šátku přes ramena, dobře ho uchopíte a vstanete. Poté upravíte polohu dítěte tak, abyste se cítili pohodlně. Oba konce šátku protáhnete pod rameny, za záda dítěte, kde je překřížíte, a pod nohama dítěte je protáhnete zpátky dopředu na břicho a vše uvážete.

Jak na údržbu

Před nákupem si nezapomeňte zkontrolovat možnosti údržby. Je velmi pravděpodobné, že ať už šátek nebo nosítko dítě časem zašpiní. Většina nosítek lze prát v pračce na jemný program s využitím šetrných pracích prostředků. Tuto možnosti si však vždy nejprve ověřte. U některých modelů je totiž možné prát pouze odnímatelnou kapucku. Nejen u těchto nosítek využijete speciální slintáčky, které připnete na postranní popruhy, čímž zamezíte jejich pošpinění.

Může se stát, že s přibývající hmotností dítěte už pro vás nebude nošení pohodlné. Je tak možné zkusit přejít na kočárek. V našem rádci se dozvíte, jaký sportovní kočárek vybrat.

Další užitečné články

Jak zabavit dítě v autě aneb hry do auta pro děti